Gelmiş Geçmiş En İyi Kısa Diziler

Şahsiyet (IMDb: 9,1) – 12 Bölüm

Emekli adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu’nda yalnız ve münzevi bir hayat devam ettirmektedir. Kızı yurt dışında yaşamakta, eşi ise seneler önce vefat etmiştir. Agâh’ın bu tekdüze yaşantısı, kendine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur.

11.22.63 (IMDb: 8,2) – 8 Bölüm

Bir zaman yolculuğu hikayesi anlatacak olan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkeze alacak. Bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve zamanda geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışacak.

Chernobyl (IMDb: 9,4) – 5 Bölüm

Chernobly dizisi de Sovyet Ukrayna’daki Çernobil nükleer santralinde 1986 senesinin Nisan ayında gerçekleşen faciayı çevreleyen olaylara dayanıyor.Tarihin en kötü insan yapımı felaketlerden birinin gerçek hikâyesini dramatize eder ve Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatır.

Band of Brothers (IMDb: 9,4) – 10 Bölüm

Amerika hava kuvvetlerine bağlı Easy bölüğünün eğitiminden başlayıp, 2. Dünya savaşında yaşanılanları anlatan dizi karakterlerinin savaş tamamlandıktan sonra ordudan ayrılmalarına kadar geçen süreci anlatıyor. Sadece 10 bölümde bile bu kadar büyük bir izlenme kitlesine ulaşmayı başarmış olup ünlü biyografi ve tarih yazarı Stephen Ambrose bir kitabından uyarlanarak çekilen dizi 2. Dünya savaşı atmosferi içerisinde geçmektedir.

When They See Us (IMDb: 8,9) – 4 Bölüm

Gerçek bir olaydan ilham alınarak yazılmış olan dizide, Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan ve oldukça utanç verici olaylardan biri olan Central Park Jogger Davası konu edilmiştir. When They See Us, işlemedikleri bir suç yüzünden hapse giren beş gencin hikayesini konu ediyor. Central Park Five adı ile tanınan beş siyahi genç, işlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatar. Gençler, suçsuzluklarını kanıtlamak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Normal People (IMDb: 8,5) – 12 Bölüm

İrlanda’nın küçük bir şehrinde yaşamakta olan ve Sligo’daki aynı okula giden Marianne (Daisy Edgar-Jones) ile Connell (Paul Mescal)’in ilişkisine odaklanıyor. Zeki, hassas, utangaç ve biraz da tuhaf olan bu çiftin ilişkisi de herkesten farklı ilerleyecektir. Marianne, derslerinde bir hayli başarılı ve zeki biri. Okulda fazla arkadaşı yok. Dışarıdan bakıldığında katı gibi gözükse de sıcak bir kalbe sahip. Connell ise okul takımında bulunan popüler bir sporcu. Arkadaş çevresinin etkisiyle esasında olmak istemediği bir konumda bulunuyor. Popülaritesine rağmen çekingen bir yapıya sahip. Bu iki karakter arasındaki ilişki dizinin dinamiğini oluşturuyor.

The Queen’s Gambit (IMDb: 8,6) – 7 Bölüm

Hedefi dünyanın en büyük satranç oyuncusu olmak olan Elizabeth Harmon isimli satranç dahisi bir öksüzün sekiz ila yirmi iki yaşları arasında alkol, ilaç bağımlığı ve duygusal zorluklarla mücadele ettiği yaşam öyküsünü takip ediyor. Hikâye 1950’lerin ortasından 1960’lara doğru uzanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir